איך ספורט מסייע להפרעות קשב וריכוז?

היום כבר לא צריך לספר לאף אחד כמה ספורט תורם לבריאות. חיזוק השרירים, שמירה על משקל תקין ושיפור מצב הרוח הם רק חלק מהסימפטומים החיוביים שנלווים לפעילות הגופנית. אלא שבשנים האחרונות, לצד העלייה במספר הצעירים המאובחנים כסובלים מהפרעת קשב וריכוז, עולה גם ההבנה שפעילות גופנית יכולה לסייע באופן משמעותי גם להפרעות מהסוג הזה. במחקרים שונים כבר התגלה הקשר בין אימוני ספורט לבין ירידה בהופעת הסימפטומים הנלווים להפרעות קשב וריכוז, וכך ילדים וצעירים (וגם מבוגרים) שעוסקים בפעילות באופן סדיר מדווחים על ערנות מוגברת וחרדה מופחתת, וגם יכולות הלימוד משתפרות.

 

דופמין ונוראפינפרין

אימונים שגרתיים, ואין זה משנה אם אתם בוחרים לשחק טניס, לצאת לריצה או להתאמן בחדר הכושר, מעלים את רמות הדופמין והנוראפינפרין. אם שתי המילים הללו נשמעות לכם כמו סינית מדוברת, חשוב להבין שרמות גבוהות יותר של דופמין ונוראפינפרין קשורות לפעילות טובה ומסודרת יותר של מערכת הקשב. זו סיבה מצוינת נוספת לקום מהספה, לנעול את נעלי הספורט ולצאת לסיבוב ריצה קצר, בוודאי לאנשים המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז.

 

משפרים את הביצועים בביה"ס

בעוד תרופות שונות נעשות פופולאריות למדי, גם הביקורת נגדן פופולארית להפליא. אז נכון, פעילות גופנית לא תפתור את הבעיה לחלוטין, אבל היא יכולה לעזור בצורה בלתי רגילה. הפרעות קשב וריכוז בילדים משפיעות לרעה על יכולת הסדר והארגון שלהם, מקשה עליהם להקשיב להוראות שמתקבלות מצד ההורים וצוותי החינוך, וגם מפריעה להם לעבוד טוב יותר בצוות, להתמקד במשימה ולהפגין שיתוף פעולה. ספורט עוזר לילדים להפגין הרבה יותר משמעת וסדר, מסייע להם להתרכז ולהפחית את רמות ההיפראקטיביות. השיפור במצב הרוח והפחתת רמות החרדה גם הם תורמים בצורה ניכרת ליכולת הריכוז של הילדים, ללא ספק.

 

זזים, נהנים ומשפרים יכולות

אם כן, התחילו לשלב פעילות גופנית בחייו של הילד. תנו לו לגלות איזו פעילות עושה לו טוב. ההתמקדות בפעילות גופנית מהנה וטובה מסייעת לילדים להתרכז במטרה, לראות את התמונה הרחבה טוב יותר, לתעל את האנרגיות בצורה יעילה ולהתגבר על מכשולים. בנוסף, ההתמקדות בספורט מעודדת לא פעם שינויים מהותיים יותר גם בתזונה ובאורח החיים. אם הילדים יתחילו לאכול מסודר ונכון, לעסוק בפעילות גופנית וללמוד טוב יותר, הם לא רק יהנו מכל שלב בדרך, הם גם ירגישו הרבה יותר – בלימודים, במסגרות החברתיות השונות וגם בבית. וזו המטרה שלנו בסופו של דבר.Comments are Closed