כושר גופני – איך עושים את זה נכון?

הקשר בין ספורט לבין גוף חזק ובריא הוא קשר ידוע למדי, ולרובנו ברור שרק עם פעילות גופנים קבועה נצליח לתפקד טוב יותר, נחזק את השרירים, נגביר את חילוף החומרים ונרגיש שאנחנו יציבים ואיתנים יותר. השאלה הגדולה היא איך בכלל מתחילים, ומאילו טעויות כדאי להימנע.

 

מתחילים לאט ומגבירים בהדרגה

הצעד הראשון הוא להתחיל לאט, בלי לקפוץ גבוה ובלי לדמיין את המרתון שתרוצו בחודש הבא. מי שלא רץ מעולם יתקשה להגיע למרוץ של 10 קילומטרים (ובוודאי למרתון של 42 קילומטרים) בלי שהגוף יבגוד בו. לכן חשוב לזכור לפני הכל שהגוף שלנו צריך להסתגל לשינויים, ללמוד להתמודד עם האתגר החדש ולהעלות את הקצב בהדרגה. התחילו מהליכה קצרה והוסיפו מדי כמה אימונים עוד קילומטר ועוד כמה דקות של ריצה. רק כך תגיעו לתוצאה טובה וגם תיהנו מהתהליך בלי להרגיש מתוסכלים.

 

שיעורים וקבוצות מאורגנות

כשאנחנו לומדים למבחן או מתכוננים למצגת גדולה אנחנו מעדיפים לעבוד בקבוצה. יש משהו באווירה הזו שעוזר לנו להרגיש שיש לנו תמיכה גם ברגעי המשבר, ואין זה משנה אם אנחנו לומדים לקראת בחינת תיאוריה שתעזור לנו לקבל רישיון נהיגה או אם המבחן האחרון של התואר השני תלוי בנו. באופן דומה, גם אימוני כושר וחיזוק הגוף הם אידאליים כשהם מתבצעים בקבוצה או במסגרת מסודרת כלשהי. מאמן הכושר יכול לבנות תכנית שמתאימה בדיוק לכם, לפקח אחר ההתקדמות ולבצע התאמות במידת הצורך. בקבוצות אימונים תיהנו גם מתמיכה של חברים וחברות שנמצאים באותו מצב בדיוק, ועם רוח הקרב שלכם תוכלו להגיע רחוק הרבה יותר.

 

יעדים ברורים ואבני דרך

אם המטרה שלכם היא להגיע למרתון הבא בכושר שיא, זוהי בהחלט מטרה חשובה. עם זאת, אל תצפו לרוץ 42 קילומטרים בעוד חודש מהיום. זה בדיוק הזמן לתכנן את הדרך שתעשו בצורה נכונה ובטוחה יותר. למשל, קבעו שתגיעו ליעד של 10 קילומטרים בעוד שישה או שמונה שבועות, וליעד של 20 קילומטרים כחודשיים או שלושה לאחר מכן. בדיוק כפי שבתחילת הדיאטה מומלץ לקבוע יעדים להורדת כל חמישה קילוגרמים, גם באימוני הכושר מומלץ לקבוע מטרות קצרות טווח שירכיבו את היעד הגדול והמפחיד כל כך, וזה לא משנה אם אתם מתכוננים למרוץ, לטורניר טניס מקצועי או לתחרות ריקוד למרות שמעולם לא רקדתם. אל תמהרו, תכנון נכון הוא הצעד החכם והחשוב באמת.Comments are Closed